Pytania i odpowiedzi

Co to jest karat?

Karat jest wartością mierzoną według międzynarodowych standardów i określa czystość złota. Jeden karat to 1/24 zawartości wagowej złota w stopie. Oznacza to, że złoto 24-karatowe to złoto czyste (99,99%), 18-karatowe ma 75% czystości, 12- karatowe 50% itd...

Karat jest przedstawiany i mierzony w złocie następująco:
 

- 24 karat (próba 999/1000),
- 22 karat (próba 916/1000),
- 20 karat (próba 833/1000),
- 18 karat (próba 750/1000),
- 15 karat (próba 625/1000),
- 14 karat (próba 585/1000),
- 10 karat (próba 417/1000),
- 9 karat (próba 375/1000).

Oznacza to, że przykładowo w 14-karatowym złocie o próbie 585/1000, jest 0,585 g czystego złota na 1 gram.
 

Uwaga!  Pojęcie karat stosuje się również do określenia wagi kamieni szlachetnych, stąd mamy 75-karatowy diament - tutaj jeden karat równy jest 200 miligramom. Należy zapamiętać: karat w złocie określa jego czystość, w kamieniu szlachetnym – jego wagę.
 

Czym jest prawo probiercze?

 

W Polsce obowiązuje prawo probiercze zgodnie z ustawą z dnia 3 kwietnia 1993 roku (Dz.U.Nr 55 poz.249 z późniejszymi zmianami). Określa obowiązek i sposób oznakowania wszystkich wyrobów z metali szlachetnych, wyprodukowanych w kraju oraz sprowadzonych z zagranicy.

Handlowcy, producenci oraz importerzy, wprowadzający metale do obrotu, muszą zgłosić wyroby do urzędu probierczego, który wyroby bada i cechuje. Obowiązek ten nie odnosi się do m.in. wyrobów ze złota o masie mniejszej niż 1 gram, wyrobów dawnego pochodzenia lub mających wartość artystyczną lub historyczną.

Potwierdzeniem badania urzędu probierczego jest umieszczenie na wyrobie cechy probierczej lub wydanie świadectwa, gdy wyrób nie nadaje się do ocechowania. W praktyce zdarza się również, że nowe metale szlachetne oznaczane są znakiem wytwórcy, tzw. imiennikiem, który umożliwia jego identyfikację (z ang. responsibility mark).

Jak dbać o moją biżuterię?

 

Wielu z nas posiada biżuterię ze złota i srebra, o którą tak naprawdę nie wiemy, jak dbać. Przypominamy sobie o tym, że taka biżuteria wymaga specjalnego traktowania, dopiero po tym, jak zaczyna ona niszczeć lub czernieć. A tymczasem można tego uniknąć.

Wystarczy zastosować się do kilku cennych wskazówek. Samo to może przyczynić się do polepszenia ogólnego wyglądu naszej biżuterii.

Czyszczenie złota

Należy zapamiętać, że wszelkie detergenty niszczą metale szlachetne. Oznacza to, że umycie płynem do naczyń może oczyścić naszą biżuterię, ale na dłuższą metę spowoduje to zniszczenie powłoki, która stanie się matowa i zarysowana. Kategorycznie nie można czyścić biżuterii środkami chemicznymi z zawartością chloru i innych żrących substancji.

Najlepszym sposobem na czyszczenie biżuterii jest używanie specjalnych płynów dostępnych w każdym sklepie jubilerskim.

W warunkach domowych, gdy nie mamy pod ręką płynu, można biżuterię czyścić wodą z dodatkiem alkalicznego środka czyszczącego, napojem kola lub też preparatu do czyszczenia protez stomatologicznych. Na koniec należy biżuterię opłukać letnią wodą oraz wypolerować ją delikatną ścierką.

Przedmioty ze złota doskonale czyści się popiołem z papierosów lub cygar oraz proszkiem do pieczenia, którym należy przesiąknąć tampon z waty.

Pierwotny blask biżuterii przywrócimy dzięki soku z cebuli, którym należy ją nasmarować, a następnie po kilku godzinach wypolerować miękką lekko wilgotną szmatką.

Raz na jakiś czas warto poświęcić czas i pieniądze na wizytę u jubilera, który profesjonalnie wyczyści naszą biżuterię. Zastosowanie przez niego specjalnych preparatów daje gwarancje, że stara zniszczona biżuteria będzie wyglądała jak w dniu zakupu.

Dbanie o biżuterię

Przy porządkach domowych najlepiej ściągać biżuterię. Gdy mamy zamiar umyć naczynia, najlepiej odłożyć pierścionki na bok lub używać rękawic kuchennych.

W domu należy unikać noszenia biżuterii. Im dłużej ją nosimy, tym bardziej ją niszczymy. To samo dotyczy innych czynności – np. bawiąc się z dzieckiem najlepiej nie mieć na sobie żadnych ozdób.

Biżuteria niszczy się także od używanych kosmetyków, np. kolczyki przy nanoszeniu perfum za ucho czy też przy spryskiwaniu włosów lakierem, pierścionki przy kremowaniu dłoni.

Biżuterię najlepiej przechowywać w specjalnym pojemniczku lub owiniętą w materiał. Należy pamiętać, że biżuterii ze srebra nie należy trzymać razem ze zwykłą biżuterią (sztuczną), bo spowoduje to czernienie srebra.